HOME

O AUTOROVI

FOTOGALERIE

TEXTY

CRASH SITE

ODKAZY

afterburner@centrum.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 "Čím dále jsme od jedné letecké nehody, tím blíže jsme k té další."
                                                                                                        plk. Stanislav Slavík

CRASH SITE
Letecké nehody bohužel k létání odjakživa patří a patřit budou zřejmě i nadále. Tato stránka by měla sloužit jako vzpomínka na ty, kteří se ze svých letů nevrátili, stejně tak jako ukázka toho, co všechno se může stát kvůli často nepatrné chybě či opomenutí.

 

SEZNAM LETECKÝCH NEHOD
československých a českých vojenských letadel v letech 1970-2003

Některé nehody vojenských letadel v ČR
Většina foto: pplk. Miroslav Němec a plk. Ivan Skala

9. 9. 2004 katastrofa britského Lynx AH Mk9, nedaleko Náměšťě nad Oslavou
Při leteckém cvičení Flying Rhino 2004 podcenila osádka znalost terénu a v údolí řeky Oslavy přehlédla dráty elektrického vedení. Zahynulo šest britských vojáků.
Foto:


 

24. 2. 2003 katastrofa L-159 ALCA, VVP Jince
V rámci podnikových zkoušek spolehlivosti kanonového kompletu PLAMEN prováděl pilot nad střelnicí prvky vyšší techniky pilotáže. Manévr zvaný zvrat ze svíčky však provedl nesprávně a v jeho závěru narazil s letounem do země. Pilot se pozdě rozhodl pro katapultáž a v letounu zahynul.
Foto a schéma posledních manévrů:

 

24. 9. 2002   poškození W-3A Sokol,  Plzeň-Líně
Při motorové zkoušce a následném odstarňování závady došlo vlivem manipulace s pákou kolektivního řízení, zvyšování otáček a bočního větru k převrácení vrtulníku. Ten byl značně poškozen. Osádka vyvázla bez zranění, vážně zraněni byli ale tři příslušníci pozemního personálu.
Foto:


Exkluzivně také videozáznam z bezpečnostní kamery:
(5,17 MB, AVI)

28. 10. 2001 havárie Mil Mi-8S, Okrouhlá, okr. Písek
Při přepravním letu došlo k náhlému vysazení obou dvou motorů v důsledku vyčerpání paliva z takzvané spotřební nádrže. Osádka se pokusila o přistání s autorotací, které se však kvůli malé výšce ne zcela zdařilo. Vrtulník byl tvrdým dopadem zničen a 6 z celkového počtu 12 osob na palubě bylo těžce zraněno.
Foto:1. 8. 2001 katastrofa L-39ZA, Pelhřimov
Pilot si na vlastní žádost naplánoval činnost v okolí Pelhřimova během přeletu ze Kbel do Náměště nad Oslavou. Při provádění prvků vyšší techniky pilotáže v malé výšce, ke které nebyl navíc vycvičen narazil do země. Pilot na místě zahynul.
Foto:


12. 2. 2001 havárie W-3A Sokol, Škvorec, okr. Praha-Východ
Osádka prováděla nácvik přistání autorotací, během něhož došlo ke kontaktu se zemí, poškození vyrovnávacího rotoru a následnému tvrdému dopadu na zem. Vrtulník byl zcela zničen, osádka vážně zraněna.
Foto:


Exkluzivně také vlastní záznam radiokorespondence Kbely TWR před a po havárii. (10Mb, wav)
Pauzy mezi vysíláním zkráceny.
Přepis záznamu zde